12/11/18

Człowiek Niepodległej

„Stanisław Skarżyński, lot przez Atlantyk 1933”. Z okazji 85 rocznicy historycznego lotu.

Zdjęcie medalu Louisa Blériota (ze zbiorów p. Macieja Skarżyńskiego)

Zdjęcie medalu Louisa Blériota

W dniu 7 maja 1933 r. kpt. pil. Stanisław Jakub Skarżyński ustanowił światowy rekord odległości w linii prostej bez lądowania na dystansie 3 582 km, w drugiej kategorii samolotów turystycznych lekkich do 450 kg (cała trasa lotu odbyła się z Warszawy do Buenos Aires). Za ten wyczyn został uhonorowany Medalem im. Louisa Blériota, przyznanym mu w 1936 r. przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI). Medal ustanowiony w 1936 roku, przyznawany jest za wybitne osiągnięcia i wyczyny lotnicze: odległości, wysokości, prędkości lekkich samolotów. Historia minionych 85 lat wskazuje, że Stanisław Skarżyński jest jedynym Polakiem, który otrzymał to zaszczytne odznaczenie, a jego rekordowy przelot w całej stuletniej historii lotnictwa polskiego oraz historii lotnictwa światowego nie został pobity. Ten historyczny lot przez Atlantyk rozsławił również sprawność i wytrzymałość konstrukcji samolotu RWD-5 bis, dzieła polskich inżynierów.

Stanisław Skarżyński, wielki patriota i uczestnik walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości, stał się wzorem do naśladowania, legendą promującą niepodległą Polskę na całym świecie. Podczas pobytu w Brazylii i w Argentynie zawsze był witany z wielkim entuzjazmem. Wszystkie jego spotkania dyplomatyczne z władzami Brazylii i Argentyny oraz z przedstawicielami lotnictwa obu tych krajów, służyły promocji Polski niepodległej w świecie oraz rozwijaniu polskiego lotnictwa we współpracy z innymi krajami.

Swoim wyczynem Stanisław Skarżyński udowodnił, że można pokonywać przeciwności, mimo niepełnosprawności fizycznej po otrzymanym postrzale. Swoją postawą sprawiał, że Polacy mieszkający w Argentynie i w Brazylii mieli poczucie dumy, że Polska, która niedawno odzyskała niepodległość i ponownie zaistniała na mapie politycznej Europy, staje się krajem silnym i suwerennym. Swoją charyzmą, empatią i życzliwością, postępowaniem z klasą – jak gentleman (lot nad Atlantykiem odbył w garniturze, miał ze sobą płaszcz i kapelusz – „jeśli się uda, to wystąpię z klasą”), stał się wzorem dla przyszłych pokoleń Polaków.

Stanisław Skarżyński był Dowódcą Bazy Lotniczej RAF Lindholme i pilotem polskiego 305 Dywizjonu Bombowego. Zginął w dniu 26 czerwca 1942 r. w czasie powrotu z wielkiego nalotu na Bremę. Naczelny Wódz mianował go pośmiertnie (z dniem 1 września 1942 r.) pułkownikiem, a Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Płk pil. Stanisław Jakub Skarżyński jest patronem 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach, a jego imię patronuje wielu instytucjom, szkołom, ulicom i placom w kilkunastu miastach Polski.

Autor tekstu: Michał Starosta.

Poniżej: Stanisław Skarżyński stoi przed samolotem RWD-5 bis.

Stanisław Skarżyński stoi przed samolotem RWD-5 bis
źródło: Jan Rychter - Fotografia - http://photo.rychter.com/

Zobacz też:
  • Seminarium o Stanisławie Skarżyńskim
  • Historia pewnego samolotu – 21. egzemplarz RWD-5 (SP-LOT)
  • Prezentacja
  • Stanisław Skarżyński