09/05/13

Seminarium o Stanisławie Skarżyńskim

Dokładnie, w dniu 8 maja br., w 80. rocznicę przelotu przez Atlantyk, którego dokonał polski pilot, płk. Stanisław Skarżyński, zostało zorganizowane w Instytucie Lotnictwa w Warszawie seminarium dla upamiętnienia tego historycznego wydarzenia. Punktem odniesienia dla zaangażowania się naszego Stowarzyszenia w to rocznicowe przedsięwzięcie było w szczególności objęcie tą podróżą przez pilota Skarżyńskiego, oprócz Brazylii gdzie wylądował po przelocie z Afryki, również Buenos Aires, dokąd przyleciał z Rio de Janeiro, aby spotkać się z argentyńską Polonią.

Gościem honorowym Seminarium był syn bohaterskiego pilota, pan Maciej Skarżyński i jego Małżonka, którzy specjalnie w tym celu przybyli z Anglii, gdzie stale zamieszkują. Jego wspomnienie o ojcu, który zginął w 1942 r. uczestnicząc w powietrznej bitwie z Niemcami było wzruszające i poruszyło wszystkich dramatyzmem wydarzeń i bohaterską postawą polskiego lotnika.

Spotkanie w Instytucie Lotnictwa zaszczycili swoją obecnością również szefowie placówek Argentyny i Brazylii, pani minister Patricia Beatriz Salas i pan ambasador Jorge Geraldo Kadri. Zarówno pan ambasador Brazylii, jak i przedstawiciel Argentyńskich Lotnictwa Argentyńskiego, major Guillermo Posadas przybliżyli uczestnikom Seminarium historię i perspektywy rozwoju przemysłu lotniczego w ich krajach oraz najważniejsze wydarzenia ze współpracy Polski z nimi w obszarze lotnictwa.

Seminarium było też znakomitą okazją do zaprezentowania polskich dokonań w zakresie rozwoju techniki lotniczej, a zwłaszcza do ukazania osiągnięć Instytutu Lotnictwa jako znaczącego ośrodka naukowo-badawczego w Polsce w dziedzinie lotnictwa. W tym kontekście, sukcesu polskiej myśli technicznej, konstruktorów i mistrzowskiego pilotażu, o pamiętnym locie Stanisława Skarżyńskiego mówił dr inż. Andrzej Glass, inżynier, konstruktor i historyk lotnictwa. O czasach współczesnych natomiast i niełatwej drodze do sukcesu Instytutu Lotnictwa w Warszawie mówił przekonująco w swej prezentacji Dyrektor tej ważnej placówki naukowej i wdrożeniowej, dr hab. inż. Witold Wiśniowski.

O tradycjach i współczesnym stanie kontaktów Polski z Argentyną i Brazylią mówili przedstawiciele stowarzyszeń: polsko-argentyńskiego i polsko-brazylijskiego, byli ambasadorzy w tych krajach, Eugeniusz Noworyta i Stanisław Pawliszewski.

W ramach Seminarium wyświetlono film dokumentalny polskiej telewizji o Stanisławie Skarżyńskim, pt. „Milczący kondor”.

Znakomitym, ożywczym przerywnikiem konferencji okazał się pokaz brazylijskiej capoeiry i argentyńskiego tanga.

Instytut przygotował też fantastyczną niespodziankę, umożliwiając zebranym obejrzenie repliki maleńkiego samolotu RWD 5-bis, ważącego zaledwie 446 kg, jakim przed 80 laty pilot Stanisław Skarżyński dotarł do Maceo, a następnie do Rio de Janeiro w Brazylii oraz stolicy Argentyny, Buenos Aires, zdumiewający wyczyn nie tylko w ocenie świadków tamtego wydarzenia lecz także współczesnych specjalistów. Sukcesem organizatorów była też wspaniała frekwencja na Seminarium – sala konferencyjna na 120 osób była wypełniona po brzegi! Tę niezwykle udaną imprezę zakończył bankiet – kulminacyjny gest gościnności i serdeczności gospodarzy.