25/11/22

Wizyta Delegacji Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego w Ambasadzie Argentyny w Warszawie w dniu 17 marca 2022 roku

Na zaproszenie Pani Ambasador Republiki Argentyny w Polsce dnia 17 marca 2022 roku odbyło się spotkanie z Panią Ambasador Ana Maria Ramirez w Ambasadzie Argentyny w Warszawie. Stowarzyszenie Polsko-Argentyńskie reprezentowali Ambasador Sławomir Ratajski, Soledad Krasicka, Michał Starosta, Marzena Żurowska-Starosta. Delegacja SPA wręczyła Pani Ambasador koszyczek kwiatów i okolicznościowy obraz namalowany z okazji 100 lat przyjaźni polsko-argentyńskiej autorstwa Michała Starosta.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Ambasady Republiki Argentyny

Z uwagi na obecną sytuację na świecie, na wschodniej granicy Polski i prowadzonych działaniach militarnych na terytorium Ukrainy przez większość spotkania poruszane były powyższe tematy. Pani Ambasador przedstawiła pomoc udzielaną przez instytucje argentyńskie, polskie, międzynarodowe i organizacje humanitarne. Ze strony delegacji była również ożywiona dyskusja i przedstawiono możliwości pomocy.

Następnie przedstawiono plany Ambasady i Stowarzyszenia dotyczące dalszej działalności. W roku jubileuszu stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Argentyną realizowany jest projekt we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, z którym to, Pani Ambasador zachęciła SPA do zacieśnienia współpracy. Zarówno Pani Ambasador i Pan Ambasador S. Ratajski przybliżyli i omówili temat. W imieniu Przedstawicielki Pani Ewy Pernal, Pan Michał Starosta razem z Panem Ambasadorem Sławomirem Ratajskim przedstawili plany Stowarzyszenia uczczenia stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Argentyną, gdzie priorytetem jest publikacja Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego. Ogólnie przedstawiono jej zarys i kilku autorów. Poinformowaliśmy również o możliwości udziału Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla.

Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze z zachowaniem obowiązujących standardów sanitarnych.

Michał Starosta