17/05/16

Z Gombrowiczem i Marzyńskim w Bibliotece.

W dniu 16 maja 2016 r. w Bibliotece im Z.J. Rumla w Warszawie miało miejsce niezwykle ciekawe spotkanie z Marianem Marzyńskim, który zaprezentował swój film dokumentalny pt. „Ja, Gombro”.

Autor filmu, znany dziennikarz telewizyjny i twórca wielu nietuzinkowych filmów dokumentalnych wyjaśnił genezę tego bardzo osobistego filmu, powstałego z fascynacji twórczością genialnego polskiego pisarza i podobieństwa losów dobrowolnych emigrantów (mimo różnych okoliczności ich wyjazdu z Polski).

A więc emigracja, jako uwolnienie się od krępujących więzów prowincjonalizmu własnej ojczyzny na rzecz pełniejszej, bogatszej duchowo i intelektualnie egzystencji w szerokim świecie, a przy tym, pozostanie w kręgu polskiego patriotyzmu, wnoszącego polskie, twórcze pierwiastki do uniwersalnego dziedzictwa kulturowego.

Istotne fragmenty filmu związane są z pobytem Witolda Gombrowicza w Argentynie. Budziło to zainteresowanie publiczności, które starali się zaspokoić zarówno autor filmu, jak i, przebywający w Argentynie, w czasie kompletowania materiału do filmu, b. ambasador w tym kraju, Eugeniusz Noworyta. Dotyczyło to zwłaszcza kręgu polskich i argentyńskich przyjaciół Gombrowicza, którzy wystąpili w filmie.

Autor filmu odpowiadał na pytania uczestników spotkania dotyczące twórczości Gombrowicza, interpretacji jego dzieł i jego ludzkich relacji, często niejednoznacznych i nacechowanych tajemniczością. Nie unikał też odpowiedzi na temat uwarunkowań i motywacji swoich własnych, emigracyjnych losów. A że o wszystkim mówił ze znawstwem, ale i z poczuciem humoru, to nic dziwnego, że spotkanie, kontynuowane przy kawie, trwało niemal trzy godziny.

Wśród gości obecna była pani ambasador Argentyny w Polsce, Patricia Salas. Uczestniczyli też przedstawiciele środowisk twórczych, wśród nich znakomity dokumentalista, laureat wielu międzynarodowych nagród, Wojciech Staroń. Funkcje gospodyni spotkania pełniła, jak zwykle, okazująca serdeczność dla gości, pani dyrektor Mirosława Majewska.

Było to kolejne, bardzo udane i ciekawe spotkanie organizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Polsko-Argentyńskie i Bibliotekę Publiczną im. Z.J. Rumla.