21/03/16

Wyprawa w najdziwniejsze góry świata

W dniu 18 marca 2016 r. w Służewskim Domu Kultury miało miejsce spotkanie z geografem i podróżnikiem, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, dr Wojciechem Lewandowskim, zorganizowane przez wymienioną placówkę kulturalną i Stowarzyszenie Polsko-Argentyńskie.

Tematem spotkania była wyprawa polskich podróżników w rejon przedziwnych gór na pograniczu chilijsko-argentyńskim, Puna de Atacama.

Wystąpienie dr Lewandowskiego, uczestnika tej wyprawy, ilustrowane było zdjęciami i krótkimi filmami dokumentalnymi. Sama prelekcja była niezwykle interesująca. Jej autor, w plastyczny i z humorem, przybliżył trudy, a niekiedy dramatyzm, ale także niezwykłe uroki tej miesięcznej wyprawy polskich podróżników w Andy. Kolejnej wyprawy, bo ten region od wielu lat był celem wypraw polskich taterników.

Wzruszające były świadectwa polskiej obecności w tych górach napotkane przez obecną wyprawę. Jej plonem, oprócz filmów, są też książki. I te, autorstwa dra Lewandowskiego, można było nabyć przy okazji naszego spotkania.

Gościnność jego gospodyni, pani Dyrektor SDK Ewy Willmann oraz miła, klubowa kawiarnia zapewniły uczestnikom możliwość bezpośrednich rozmów i wymiany wrażeń z tej wirtualnej podróży w niezwykle piękny i tajemniczy obszar ziemskiego globu.

Duża sala widowiskowa była zapełniona, a na uwagę zasługiwała obecność młodzieży i wśród niej znacznej grupy studentów Uniwersytetu Warszawskiego.