14/06/14

Polskie Andy

Jest to tytuł spotkania z dr Wojciechem Lewandowskim, geografem i podróżnikiem, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, jakie nasze Stowarzyszenie zorganizowało w ramach cyklu „Moje spotkania w Argentynie” w dniu 10 czerwca br. w Galerii Delfiny w Warszawie.

Po bardzo interesującej prezentacji dra Lewandowskiego, uczestnicy spotkania obejrzeli poruszający film dokumentalny w reżyserii Piotra Makosa, na podstawie scenariusza W. Lewandowskiego o polskich wyprawach w Andy: współczesnych i wcześniejszych, w okresie międzywojennym. To zestawienie dokonań różnych pokoleń naszych taterników wywiera głębokie wrażenie i rodzi szacunek dla ich pionierskich osiągnięć. A poza wszystkim, film ukazuje niezwykle ciekawe środowisko i fascynujące pod względem intelektualnym i etycznym postacie.

Spotkanie zakończyła tradycyjna lampka wina i ożywione rozmowy z udziałem twórców i uczestników wypraw w Andy oraz, co jest godne podkreślenia, uniwersyteckiej młodzieży, zainteresowanej tematyką spotkania i współpracą z naszym Stowarzyszeniem.

10/04/14

Setna rocznica urodzin Julio Cortazara

Z okazji setnej rocznicy urodzin argentyńskiego pisarza, w dniu 9 kwietnia br., w salach Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane pod patronatem Ambasady Argentyny przez Stowarzyszenie Polsko – Argentyńskie i wspomnianą Bibliotekę. Licznie zebrani miłośnicy twórczości znakomitego pisarza zostali powitani przez Dyrektora Biblioteki, panią Mirosławę Majewską i Przedstawiciela Stowarzyszenia Eugeniusza Noworytę. W imieniu Ambasady przemawiała jej szefowa, pani Minister Patricia Beatriz Salas, która przybliżyła temat polsko-argentyńskich związków literackich i mówiła m.in. o popularności polskich noblistów: Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, Witolda Gombrowicza, Zbigniewa Herberta i innych polskich pisarzy w Argentynie.

Z zainteresowaniem obejrzano dwa filmy dokumentalne poświęcone twórczości Cortazara: argentyński i polski, oba w formie biesiady literackiej z udziałem argentyńskich, francuskich i polskich przyjaciół pisarza, którego fascynacją, oczywiście po literaturze, był jazz. Nic też dziwnego, że w obu dokumentach istotną rolę, oprócz słowa mówionego, odgrywa muzyka.

Kulminacyjnym punktem spotkania było „Słowo o Cortazarze”, które wygłosiła tłumaczka jego dzieł pani Marta Jordan. Znała osobiście pisarza i nieraz rozmawiała z nim w czasie jego pobytów w Polsce. Jej relacja rzuciła światło nie tylko na warsztat Cortazara, ale też jego osobowość i fascynacje pisarza. Być może, typowy dla jego twórczości bunt przeciwko dominującym formom w literaturze i emocjonalny przekaz był praźródłem popularności jego książek w Polsce, której historia znaczona jest podobnymi zachowaniami. Bardzo interesujące były informacje o paryskich Targach Książki, które zainaugurowano pod znakiem setnej rocznicy urodzin Cortazara. Pani Jordan podarowała Bibliotece najnowsze, okolicznościowe publikacje, które przywiozła z Paryża, z okazji otwarcia Targów Książki i spotkania tłumaczy dzieł Cortazara. Ciekawostka: w Paryżu wytyczono trasę turystyczną „szlakiem wędrówek Cortazara i bohaterów jego książek” – do skorzystania!

Na zakończenie spotkania, pani Dyrektor Majewska przygotowała niespodziankę: mini recital tang argentyńskich, które zagrała na pianinie zaprzyjaźniona z Biblioteką, pani Bożena Sitek.

Literacka tematyka będzie jeszcze obecna w działalności Stowarzyszenia w bieżącym roku. Na jesień przewidujemy spotkanie poświęcone współczesnej literaturze argentyńskiej, na które już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

22/12/13

Spotkanie Gwiazdkowe

W dniu 19 grudnia 2013 r. w Galerii Delfiny w Warszawie miało miejsce spotkanie gwiazdkowe Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego z udziałem jego członków i sympatyków oraz innych gości. Licznie zebranym przyjaciołom Stowarzyszenia i znanej warszawskiej galerii malarstwa i tkanin artystycznych życzenia złożyli Charge’ d’Affaires Argentyny w Polsce, pani Minister Patricia Salas i Przedstawiciel Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego, dr Eugeniusz Noworyta.

Na początku spotkania goście obejrzeli piękny film dokumentalny o założycielce Galerii, malarce Delfinie Krasickiej, której zasługi dla rozwoju polsko-argentyńskiej współpracy na polu kultury są powszechnie uznane. Jej zaangażowanie w zbliżenie obu narodów znajduje kontynuację w działalności męża niedawno zmarłej artystki , red. Ignacego Krasickiego i córki, Soledad Krasickiej, bardzo aktywnej członkini naszego Stowarzyszenia. Kustoszem dorobku artystycznego Delfiny Krasickiej jest środowisko twórców współpracujących z Galerią, znaczącą placówką na mapie artystycznej Warszawy, którą kieruje znana malarka, współzałożycielka Galerii, pani Anna Trochim.

W dalszej części spotkania wystąpiła członkini Stowarzyszenia, pani Monika Kwiatkowska, która, z towarzyszeniem znakomitego gitarzysty, Macieja Zakrzewskiego śpiewała argentyńskie tanga i milongi. Dla wielu uczestników spotkania, którzy nie mieli jeszcze okazji słuchać koncertów pani Moniki, Jej występ był prawdziwą rewelacją i spotkał się z gorącym przyjęciem.

Ten wieczór gwiazdkowy przebiegał w bardzo ożywionej i serdecznej atmosferze, czemu, oprócz naprawdę magicznego miejsca i jego gospodarzy, sprzyjało wino argentyńskie i smakołyki przygotowane przez Galerię i członków naszego Stowarzyszenia, w tym nadzwyczajne argentyńskie empanady, dzieło Cristiana Rubina.

21/12/13

Zdjęcia z Festiwalu Polskiego Tanga

Przedstawiamy zdjęcia z Festiwalu Polskiego Tanga, zorganizowanego we współpracy m.in. z naszym Stowarzyszeniem przez Sylwię i Cristiana Rubinów. Cała galeria jest do obejrzenia na polskietango.pl/galeria/

09/11/13

Koncert Marthy Noguery

​W czasie obecnego tournee po Polsce, Martha Noguera, jedna z najwybitniejszych argentyńskich pianistek, dała specjalny koncert dla członków i sympatyków Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego, które było inicjatorem i organizatorem tego artystycznego wydarzenia.

​Martha Noguera urodziła się w Buenos Aires, debiutowała w wieku 11 lat. Studiowała w Konserwatorium im. Carlosa Lopeza Buchardo i ukończyła je z Pierwszą Nagrodą i złotym medalem. Doskonaliła swój warsztat muzyczny m.in. pod kierunkiem pianistki Ilony Kabos w Londynie i Jana Ekiera w 1980 r. w Warszawie. Uzyskała liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych, m.in. Międzynarodową Nagrodę Pianistyczną „Jerzy von Lalewicz” ( Buenos Aires ), Pierwszą Międzynarodową Nagrodę Ameryk 1973 ( Rio de Janeiro ), dyplom Wybitnego Młodego Wykonawcy ( Camara Juniors, 1973 ), Medal za Zasługi Artystyczne dla Miasta Triestu ( 1984 ), Na- grodę dla Wybitnej Osobowości ( Gorizia, Włochy , 2000 ), tytuł Wybitnej Osobowości Muzyki, przyznany przez władze Buenos Aires, uznanie za Osobowość Roku w dziedzinie Sztuki w 2012 r. przez Rotary Club w Argentynie i w 2013 r. członkostwo honorowe Akademii Muzycznej w Walencji. Za upowszechnianie dzieł Chopina na świecie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Występowała z recitalami i grała z prestiżowymi zespołami kameralnymi oraz jako solistka renomowanych orkiestr symfonicznych na scenach Ameryki, Europy i Afryki. Jest zapraszana do prowadzenia mistrzowskich kursów, uczestnictwa w międzynarodowych jury i wygłaszania wykładów. Nagrywała swe koncerty z wielkimi firmami fonograficznymi: RCA, BMG i GLD. Jej niezwykle bogaty repertuar obejmuj m.in. wszystkie dzieła Chopina, Beethovena i Ravela. Przewodniczy założonej przez siebie Fundacji Chopinowskiej w Argentynie i jest dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali chopinowskich, które mają miejsce w Buenos Aires od 2001 roku i cieszą wielkim prestiżem i są bardzo wysoko oceniane jako wydarzenia artystyczne przez argentyńskich krytyków muzycznych.

​Koncert, zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie odbył się w dniu 8 listopada br. w Sali im. H. Melcera Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie znalazły się utwory Mozarta, Beethovena, Chopina i Ginastery. Gra pianistki wzbudziła zachwyt zgromadzonej publiczności, wśród której byli liczni ambasadorzy i członkowie korpusu dyplomatycznego państw Ameryki Łacińskiej. Artystkę powitali Charge d’Affaires Argentyny w Polsce, pani Minister Patricia Salas i Przedstawiciel Polsko-Argentyńskiego Stowarzyszenia, dr Eugeniusz Noworyta. Patronat nad koncertem sprawowała Ambasada Argentyny. Po koncercie, w salonach Ambasady odbyło się przyjęcie, na którym Pani Minister Patricia Salas podejmowała liczne grono polskich przyjaciół pianistki i Ambasady oraz warszawskiego korpusu dyplomatycznego. Wspaniała atmosfera z koncertu przeniosła się do Ambasady, a wszyscy chwalili kunszt Artystki, a także, gościnność gospodarzy i podane przez nich smakołyki, zwłaszcza argentyńskie empanady i doskonałe argentyńskie wino.

28/06/13

Nowy cykl spotkań pt. „Nasze spotkania z Argentyną”

W dniu 26 czerwca 2013 r. w Galerii Delfiny w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie z nowego cyklu działalności kulturalnej Stowarzyszenia pt. „Nasze spotkania z Argentyną”. Ta nowa inicjatywa jest zaproszeniem dla wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia do prezentowania filmów, przeźroczy, zdjęć oraz opowiadania o swych doświadczeniach i wrażeniach z pobytu w Argentynie i zainspirowanych polsko-argentyńskimi kontaktami, prywatnymi i zawodowymi.

Gości przybyłych do Galerii noszącej imię zasłużonej dla rozwoju polsko-argentyńskiej współpracy kulturalnej, niedawno zmarłej artystki, Delfiny Krasickiej powitał jej mąż, nestor rodu Krasickich, pan redaktor Ignacy Krasicki, a następnie zabrała głos pani Minister Patrycja Beatriz Salas, Chargé d’Affaires Argentyny w Polsce, która z zadowoleniem powitała nową inicjatywę Stowarzyszenia oraz wysunęła ideę zorganizowania spotkania z okazji 50. rocznicy publikacji książki Julio Cortazara „Gra w klasy” (Rayuela), która zapoczątkowała boom na literaturę latynoamerykańską w Europie.

W programie pierwszego spotkania znalazła się prezentacja pani Soledad Krasickiej o argentyńskich obyczajach i kulturze tego kraju oraz projekcja filmu z komentarzem pana Eugeniusza Noworyty o podróży do Patagonii. Można się było dowiedzieć, jak należy przyrządzać yerba mate i dlaczego argentyńska wołowina jest taka smaczna, a także gdzie znajduje się skamieniały las, liczący sobie miliony lat, skąd wzięli się Walijczycy w Argentynie i jak, bez ryzyka, wybrać się na spotkanie z pingwinami i wielorybami.

​Niewątpliwą atrakcją spotkania było dobre, argentyńskie wino i degustacja przysmaku
argentyńskiej kuchni – empanadas (autorstwa Soledad Krasickiej).

07/06/13

Międzypokoleniowe warsztaty tanga w Śródmieściu

PODRÓŻ Z TANGIEM

Międzypokoleniowe warsztaty tanga w Śródmieściu

9 czerwca – 21 lipca, wstęp wolny
Yerbaciarnia Terere
ul. Bartoszewicza 11 (okolice Teatru Polskiego)


Fundacja Kulturo zaprasza w czerwcu i lipcu na cykl międzypokoleniowych warsztatów tanga oraz spotkania poświęcone kulturze argentyńskiej i historii polskiego tanga. Zabierz babcię, syna, wujka i zatańczmy tango w Śródmieściu!
Tango to emocje, uczucie. Pochodzi z Argentyny i Urugwaju, gdzie tańczą je młodsi i starsi, dzieci z rodzicami i dziadkami. W ten sposób przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Tą oryginalną unikatową na gruncie polskim metodą będzie można nauczyć się tanga również w Śródmieściu!

Doświadczeni instruktorzy – Sylwia Rubin-Krukowska (POLSKA) i Cristian Rubin (ARGENTYNA) – poprowadzą zajęcia dla dzieci oraz dla młodzieży z dorosłymi (opiekunami, rodzicami, seniorami), a także opowiedzą o zwyczajach argentyńskich związanych z tangiem oraz kulturze picia yerba mate w Argentynie.
Ponadto, przybliżą niezwykłą historię polskiego tanga, która zaczęła się równo sto lat temu, w 1913 roku, w Warszawie. Okres największego rozkwitu polskiego tanga przypadł na  dwudziestolecie międzywojenne. Wówczas w Śródmieściu znajdowało się wiele miejsc, gdzie tańczono i słuchano tanga, w tym legendarna restauracja Adria czy teatr Qui Pro Quo. Tango śpiewali Adam Aston, Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Stanisława Nowicka, Mieczysław Fogg. Tworzyli je wielcy artyści epoki: wśród autorów tekstów są Julian Tuwim i Marian Hemar, muzykę komponowali m.in. Jerzy Petersburski i Henryk Wars.

9 czerwca, niedziela
10:00 tango dla dzieci (7-11 lat) – warsztaty
11:15 tango dla młodzieży (12-18 lat) i dorosłych – warsztaty
12:30 historia tanga argentyńskiego i zwyczaje argentyńskie – spotkanie
23 czerwca, niedziela
10:00 tango dla dzieci (7-11 lat) – warsztaty
11:15 tango dla młodzieży (12-18 lat) i dorosłych – warsztaty

7 lipca, niedziela
10:00 tango dla dzieci (7-11 lat) – warsztaty
11:15 tango dla młodzieży (12-18 lat) i dorosłych – warsztaty
12:30 złota era polskiego tanga – spotkanie

21 lipca, niedziela
10:00 tango dla dzieci (7-11 lat) – warsztaty
11:15 tango dla młodzieży (12-18 lat) i dorosłych – warsztaty

Warsztaty odbywają się na poziomie podstawowym i trwają po 45 minut.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsca – w każdych warsztatach może wziąć udział do 10 par, obowiązują zapisy: kontakt@polskietango.pl
Ze względu na międzypokoleniowy charakter warsztatów dla młodzieży i dorosłych – zapraszamy pary międzypokoleniowe, np. dziadków z wnukami, rodziców z dziećmi.


Dodatkowych informacji i wywiadów udziela Sylwia Rubin-Krukowska
→ mail: kontakt@polskietango.pl
→ tel: 503 152 129


Projekt Fundacji Kulturo finansuje m.st. Warszawa - Dzielnica Śródmieście