28/06/13

Nowy cykl spotkań pt. „Nasze spotkania z Argentyną”

W dniu 26 czerwca 2013 r. w Galerii Delfiny w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie z nowego cyklu działalności kulturalnej Stowarzyszenia pt. „Nasze spotkania z Argentyną”. Ta nowa inicjatywa jest zaproszeniem dla wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia do prezentowania filmów, przeźroczy, zdjęć oraz opowiadania o swych doświadczeniach i wrażeniach z pobytu w Argentynie i zainspirowanych polsko-argentyńskimi kontaktami, prywatnymi i zawodowymi.

Gości przybyłych do Galerii noszącej imię zasłużonej dla rozwoju polsko-argentyńskiej współpracy kulturalnej, niedawno zmarłej artystki, Delfiny Krasickiej powitał jej mąż, nestor rodu Krasickich, pan redaktor Ignacy Krasicki, a następnie zabrała głos pani Minister Patrycja Beatriz Salas, Chargé d’Affaires Argentyny w Polsce, która z zadowoleniem powitała nową inicjatywę Stowarzyszenia oraz wysunęła ideę zorganizowania spotkania z okazji 50. rocznicy publikacji książki Julio Cortazara „Gra w klasy” (Rayuela), która zapoczątkowała boom na literaturę latynoamerykańską w Europie.

W programie pierwszego spotkania znalazła się prezentacja pani Soledad Krasickiej o argentyńskich obyczajach i kulturze tego kraju oraz projekcja filmu z komentarzem pana Eugeniusza Noworyty o podróży do Patagonii. Można się było dowiedzieć, jak należy przyrządzać yerba mate i dlaczego argentyńska wołowina jest taka smaczna, a także gdzie znajduje się skamieniały las, liczący sobie miliony lat, skąd wzięli się Walijczycy w Argentynie i jak, bez ryzyka, wybrać się na spotkanie z pingwinami i wielorybami.

​Niewątpliwą atrakcją spotkania było dobre, argentyńskie wino i degustacja przysmaku
argentyńskiej kuchni – empanadas (autorstwa Soledad Krasickiej).