11/07/15

Wieczór argentyński

W dniu 23 czerwca 2015 r. w Ambasadzie Argentyny w Warszawie miało miejsce niezwykłe spotkanie z udziałem członków i sympatyków Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego oraz Argentyńczyków zamieszkałych w Polsce. Jest ich już wcale niemało; w samym Krakowie mieszka i pracuje około 40 obywateli argentyńskich, specjalistów i przedstawicieli środowisk naukowych i artystycznych.

„Wieczór argentyński” był inicjatywą naszego Stowarzyszenia i Ambasady zrealizowaną wspólnie w gościnnych pomieszczeniach argentyńskiego Przedstawicielstwa. Uczestników spotkania w serdecznych słowach powitali: pani Ambasador Patricia Salas i przedstawiciel Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego, dr Eugeniusz Noworyta. W części artystycznej wieczoru wystąpił Mateusz Stankiewicz, młody, utalentowany akordeonista z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który zagrał tanga polskich i argentyńskich kompozytorów, m.in. Astora Piazzoli i Angela Villoldo (El Choclo!). O stronę gastronomiczną zadbał aktywny uczestnik naszego Stowarzyszenia, Cristian Rubin, właściciel nowej restauracji argentyńskiej El Czori w Warszawie, który przygotował empanady i smakowitą parrilladę, czyli prawdziwy grill argentyński. We wspaniałym gauczowskim stroju sam dopilnował, aby wszystko (a zwłaszcza polędwica) było al punto. Pogodnemu nastrojowi sprzyjało dobre, argentyńskie wino, serwowane zebranym przez gościnnych Gospodarzy.

Chłodny, deszczowy wieczór nikomu nie przeszkadzał : Ambasada zapewniła zadaszenie tarasu, a później, gdy deszcz ustał, zebrani ochoczo spacerowali po pięknym, odnowionym ogrodzie wśród drzew, krzewów i kwiatów, o które pieczołowicie dbają Gospodarze Placówki.


Zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie; zbliżyły się jeszcze bardziej środowiska polskie i argentyńskie.