28/11/12

Inauguracja Stowarzyszenia

Inauguracyjną imprezą, która zapoczątkowała publiczną działalność Stowarzyszenia był pokaz filmu Wojciecha Staronia pt. „Argentyńska lekcja”. Projekcję zorganizowano we współpracy z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy oraz Ambasadą Argentyny w dniu 14 czerwca 2012 roku, w siedzibie biblioteki.

Inaugurację zaszczycili swą obecnością Ambasador Argentyny w Polsce, pan Gerardo Manuel Biritos oraz przedstawiciele władz Dzielnicy Praga Południe, z przewodniczącym Komisji Kultury dzielnicowej Rady, panem Ryszardem Kalkhoffem. Przemawiali: pan Ambasador Biritos, Dyrektor Biblioteki, pani Mirosława Majewska oraz przedstawiciel Stowarzyszenia, dr Eugeniusz Noworyta.

Film, przyjęty z dużym zainteresowaniem przez licznie zgromadzoną publiczność, opowiada o polsko-argentyńskich międzyludzkich relacjach we współczesnych warunkach, w rejonie historycznego osadnictwa polskich emigrantów, w prowincji Misiones, w północnej Argentynie.

Po projekcji filmu miało miejsce spotkanie z jego reżyserem, panem Wojciechem Staroniem, który odpowiadał na pytania zebranych oraz opowiedział, w barwny i niezwykle interesujący sposób o realizacji filmu i swych osobistych przeżyciach podczas niedawnego pobytu w Argentynie.

Spotkanie zakończyła lampka wina (argentyńskiego!) i nieformalne, ożywione rozmowy uczestników imprezy.