08/06/24

"Spotkanie z prof. José Skowron Posluzna Wiceprezesem Kulturalnego Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego - ACAP"

 

"Spotkanie z prof. José Skowron Posluzna Wiceprezesem Kulturalnego Stowarzyszenia  Polsko-Argentyńskiego - ACAP"

16 maja 2024 roku odbył się panel dyskusyjny w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego o tematyce Polonii w Argentynie, który został zorganizowany między dwowa ważnymi świętami: Dniem Polonii i Polaków za granicą - 2 maja i Dniem Osadnika Polskiego w Argentynie - 8 czerwca , jedynym oficjalnie ustanowionym (w 1995 roku) na świecie.

Wydarzenie to było wynikiem ustaleń dwóch Stowarzyszeń Polsko-Argentyńskich po stronie polskiej i argentyńskiej, celem zacieśnienia współpracy między dwoma organizacjami społecznymi na rzecz stosunków polsko-argentyńskich, które zainicjowały potrzebę takiego wydarzenia.

Nieoceniona jest rola współorganizatora wydarzenia - Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, które pełniło rolę Gospodarza, a Wicedyrektor Pan dr hab. Jerzy Mazurek profesjonalnie poprowadził panel dyskusyjny. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ambasady Republiki Argentyny w Polsce i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Buenos Aires. Organizatorzy składają podziękowania za aktywny udział w wydarzeniu JE Alicii Irene Falkowski - Ambasador Republiki Argentyny w Polsce.

Podczas prezentacji prof. José Skowrona Posluzna zostały przedstawione historyczne przyczyny emigracji Polaków do Argentyny, ich udział w społeczności argentyńskiej oraz obecne relacje i potrzeby Polonii mieszkającej  w Argentynie, gdzie nie bez znaczenia jest udział Polaków w rozwoju Argentyny, włącznie ze sferami biznesowymi i relacjami polsko-argentyńskimi (np.przemysł herbaty). Publiczność miała okazję dowiedzieć się o przemyśle argentyńskim zapoczątkowanym przez Polskich osadników. Podczas dyskusji wskazano na istotną rolę Polaków, korzeni polskich oraz tradycji polskich mających istotny wpływ na rozwój Argentyny i relacji polsko-argentyńskich, co podkreślała JE Alicia Irene Falkowski - Ambasador Republiki Argentyny w Polsce.

Tradycje i korzenie z obu krajów mają bezpośrednie przełożenie na relacje następnych, młodych pokoleń, które to będą tworzyć nowe kierunki współpracy.

Główne tematy, które były poruszane to: jak Argentyńczycy postrzegają Polaków i Polskę, status Argentyńczyka pochodzenia polskiego w Argentynie, jak Argentyna postrzegana jest w Polsce oraz rola Polonii w Argentynie i jej przełożenie na stosunki polsko-argentyńskie uwzględniając umowy handlowe i gospodarcze. Prezentowane były publikacje wydane przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i Bibliotekę Iberyjską o tematyce argentyńskiej i polonijnej. Wśród nich znajduje się pozycja "200 lat obecności polskiej w Argentynie", w której między innymi jest artykuł dr Krzysztofa Smolany pt. "Organizacje polonijne w Argentynie".

Wydarzenie spotkało się z zainteresowaniem historyków, dyplomatów, artystów, muzyków oraz biznesu jak również telewizji, która zajmuje się tematyką polonijną.

Wśród gości m.in. była Polonia z USA z NY., artyści, wybitni pianiści, członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego, Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego. 

Na spotkaniu okazało się, że Pan Janusz Skowron - artysta i działacz polonijny z USA i Pan José Skowron Posluzna - działacz polonijny z Argentyny pochodzą z tych samych stron w Polsce.

Wydarzenie zakończyło się przyjacielskimi rozmowami kuluarowymi, gdzie uzgodniono plany dalszej współpracy, przy poczęstunku przygotowanym przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Organizatorzy składają podziękowania reporterom i redaktorom TVP Polonia.

Poniżej fotorelacja i reportaż telewizyjny z dnia 23 maja 2024 roku - z TVP Polonia, Polonia24 Tygodnik - wydanie specjalne (link).

 https://polonia24.tvp.pl/77710767/polonia-24-tygodnik-23052024

  


Autorzy zdjęć: Jacek Korpała, José Skowron Posluzna, Marzena Żurowska-Starosta, Maria Wójcik-Korpała, Rafał Łuszczewski, Michał Starosta"